cd dobry

Telefon stacjonarny nadal jest potrzebny

Telefon to podstawowe narzędzie pracy wielu osób. W tym gronie są telemarketerzy oraz pracownicy ośrodków badań opinii. Pierwsi próbują namówić nas na zakup jakiegoś produktu albo umówić wizytę z doradcą. Drudzy są zainteresowani naszym stanowiskiem o pewnym zagadnieniu.

Popyt na tanie usługi telekomunikacyjne

Obie grupy zawodów mają ze sobą wiele wspólnego. Różny jest jednak sposób pozyskiwania danych kontaktowych. Telemarketerzy zwykle kupują je od różnych firm albo pozyskują podczas różnych akcji promocyjnych.

Jak to odbywa się w praktyce? Jakieś centrum handlowe organizuje konkurs. Warunkiem wzięcia udziału w losowaniu nagród jest zrobienie zakupów na określoną kwotę oraz wypełnienie kuponu i wrzucenie go do urny albo zostawienie w punkcie obsługi klienta.

W formularzu klient podaje m.in. swój telefon stacjonarny albo inny kanał kontaktu (e-mail, numer komórki). Musi też wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych i wykorzystywanie ich w celach marketingowych.

Później dane te są przekazywane podmiotowi zewnętrznemu albo innej spółce z danej grupy kapitałowej. Zajmuje się ona np. sprzedażą garnków albo świadczeniem usług finansowych (pożyczki, konta, karty kredytowe, kredyty ratalne). Gdy wyczerpią jej się możliwości sprzedażowe w obrębie posiadanej bazy, firma staje przed koniecznością zdobycia nowych kontaktów. Organizuje więc opisane wyżej akcje.

Ankieterzy działają inaczej. Zwykle korzystają z książek telefonicznych, które zawierają spis abonentów danego operatora telekomunikacyjnego. Kontaktują się z nami i ustalają nasz profil. Ankieta ma bowiem odpowiadać rzeczywistym nastrojom w społeczeństwie.

W tym celu skład próby badawczej dobiera się tak, by weszła do niej pewna liczba osób charakteryzujących się określonym wiekiem, miejscem zamieszkania, płcią, wykształceniem. Imię i nazwisko jest w tym przypadku kwestią nieistotną, ponieważ sondaż ma charakter anonimowy. Pracownię interesują opinie całej grupy (populacji), a nie pojedynczych osób wchodzących w jej skład.