plisy roletowo

Plisy okienne – alternatywa dla żaluzji i rolet

W latach 90. jedynym zastępstwem dla zasłon i kotar w oknach były żaluzje. Później Polacy przekonali się do rolet. Teraz coraz większą popularność zdobywają plisy, zwane też żaluzjami plisowanymi. Co to takiego?

Ochrona przed światłem i sąsiadami

Wyglądem plisy okienne bardzo przypominają tradycyjne rolety i żaluzje zarazem. Jednak w przeciwieństwie do nich pozwalają zasłonić jedynie wybraną powierzchnię okna. O ile żaluzje i rolety można opuścić np. do połowy (od góry okna), tak plisy można przesunąć na dolną połowę okna albo na wysokość 2/3. Zsuwaniu i samoczynnemu przesuwaniu się zasłon zapobiega mechanizm autohamujący.

Jeszcze większe pole manewru dają w przypadku okien niestandardowych: o nieregularnych kształtach i podziale okiennic. Plisy wykonywane są bowiem w dowolnych kształtach. Bez trudu kupimy zasłony o obrysie trapezu, trójkąta czy koła albo półkola (półksiężyca).

Z powodzeniem można je montować na oknach dachowych. Za sprawą osłon (listw) będą idealnie do nich przylegać, nie dopuszczając do przenikania promieni słonecznych czy światła sztucznego. Zapewniają przy tym ochronę prywatności, uniemożliwiając obserwację z zewnątrz.

Poza dużym wyborem kształtów i funkcjonalnością zaletą plis są walory dekoracyjne. Zasłony te prezentują się bardzo elegancko. Materiały zdobione są różnymi wzorami i motywami. To daje nam duże możliwości aranżacyjne. Możemy dopasować flisy do tapet, mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz.

Z racji na możliwość dowolnego przesuwania w każdym płaszczyźnie (od pionowego do poziomego), plisy okienne bardzo dobrze chronią przed nasłonecznieniem i wysoką temperaturą. Wszystko dzięki specjalnej membranie pokrywającej materiał ozdobny oraz materiałom różnej grubości (im grubsza tkanina, tym skuteczniejsza absorpcja światła).

Jak wygląda sterowanie plisami okiennymi? Do wyboru są trzy warianty: sznurek (łańcuszek), uchwyt i pilot bądź przełącznik klawiszowy. W tym ostatnim modelu mówimy o sterowanie automatycznym, zasilanym energią elektryczną.

Czyszczenie plis okiennych jest bardzo proste. Wystarczy wilgotna szmatka. Pamiętajmy jednak, by nie była mokra. Gdy materiał się ubrudzi, możemy go wyprać w temperaturze 30 st. Zasłony tego typu można też odkurzyć. Idealnie nadaje się do tego końcówka z włosiem.

Montaż plis także odbywa się na kilka sposobów. W pierwszym wariancie potrzebujemy wiertarki i śrubokręta. Rynny przykręca się do listwy przyszybowej. Druga opcja to przyklejenie lub zawieszenie na ramie okiennej.